HTML

Az élet kövei

Friss topikok

  • Szakál Hugó Róbert: Ez FOS. (2019.12.20. 01:11) Eltelt egy újabb nap megint...
  • Szakál Hugó Róbert: Mmmmmmmi ez a szar??? (2019.12.20. 01:08) Boldog névnap ez a mai is...
  • Banya: Édes drága kisszivem. Az a személyes kapcsolatokat kialakítani képtelen festő már 9 éve elég ... (2009.11.06. 15:10)
  • : elromlott a búgócsigám. :((( (brühhühü) (2009.11.06. 13:41) gondola...
  • Zefir: Kedves névtelennakivagyzörgőzacsilaszika, megbocsájts, de az blogom bal hasábján megjelen!... (2009.11.06. 08:47) Műhelymunka

Címkék

29=30 (1) 5let (1) akikerestalál (1) álhír (2) álomház (1) álommunkák (1) álomrejtekén (1) arc (1) barát (2) barátság (1) bérletár (1) beszélgetés (1) bizniszbáj (2) biztonságiöv... (1) bkv (1) bocsánat (1) combino (1) családi-emlékezet (1) csontoskaraj (1) csontraégve (1) dézsakád (1) didaktika (1) dokumentumfilm (1) ebéd (1) egyholdaspagony (1) életfonal (1) élmény (1) eltávolodás (1) emberbaktérium (1) emlék (1) emlékek (1) érdekes (1) ezekvagyunk (1) ez véletlenül igaz (1) fehércsuha (1) fény (1) festett-kavics (1) festmény (1) fikció (1) földanya (1) fotel (1) függöny (1) fürdőszoba (1) gochat (1) gondolkodnikell (1) gyümölcsök (1) háború (1) haiku (1) hajnalivarázs (1) hajráüvegzseb (1) hangszerek (1) harc (1) hit (1) hoax (2) húha (1) hurka (1) hurráelmaradazel! (1) húsvétitél (1) időkapszula (1) ígykészült (1) jajjmijönmég (1) járványok (1) jogsi (2) Jujj (3) Jus (1) kacagás (1) kapolcs (1) kedvenceinknévnaptár (1) kémműhold (1) kép (2) készátverés (1) közösségioldalak (1) krumpli (1) kultúrgyökér (1) lábnyom (1) lánclevél (2) legújabb (1) levélke (1) levélszemét (2) Lipidambulancia (1) lopott írás (1) lovasnemzet (1) lubickolás (1) magyarmódi (1) mammonisten (1) managemant (1) management (1) meló (1) mérföldkő (1) mivanitt? (1) mix (1) mtv (1) múlóidő (1) Murmurandi (1) nagymeleg (1) nagyvilág (1) napsütés (1) nenézzfilmet (1) népszavazás... (1) nocomment (1) nocsak (1) nyárigyakorlat (1) okmányiroda (1) párna (1) pénzisten (1) pestimatek (1) piac (1) Pilinszky (1) pps (1) ppt (1) reklám (2) repülőtyúk (1) Rizs (1) song (1) sörkvíz (1) sóska (1) spam (2) spenót (1) spot (1) sulibuli (1) sültkolbász (1) szállniaszélben (1) szárazfőzelék (1) Szárazság (1) szárazvirág (1) szél (1) térkép (1) természet (1) terrorveszély (1) tesséksegíteni (1) tibet (1) tudományosanalízis (1) tulipán (1) tyűdeizgi (1) újrecept (1) ünnep (1) urigeller (1) vacsorarendelés (1) vágy (1) vajonholkészültakép (1) valentin (1) vásárfia (1) vasárnap (1) vásárolás (1) véresjátékok (1) videó (1) viharostavasz (1) völgyfesztivál (1) Címkefelhő

Ember a Vénuszon?

2009.03.31. 14:10 ZefirAbdElNour

A Vénusz. Nevét a szerelem római istennőjétől kapta. De mit is tudunk erről a bolygóról? Napunk mellett a második, az éjszakai égbolt legragyogóbb apró fénye. Esthajnalcsillagnak is nevezzük, mert a nappal kél és nyugszik. Testvére a mi planétánknak. Föld-típusú bolygóknak számít, mivel a két bolygónak hasonló a mérete, a gravitációs ereje és a tömege is.


Legjobb tudásunk szerint még sincs rajta élet. Légkörét túlnyomó részt széndioxid alkotja. A felszínt a sűrű és vastag légkör felett vékony kénszármazék felhők takarják el. Felszínét nem borítja víz a magas, közel 500°C fokos állandó hőmérséklet miatt. Úgy mesélik, hogy két nagy kontinens található a bolygón.


Északon az Isthar, melynek legmagasabb csúcsa 11 km magasra tör. Emlékezzünk arra, hogy a föld legmagasabbja a 8850 méteres Mount Everest alacsonyabb, mintha a föld legnagyobb mélyégét (Mariana árok) kifordítva mellé állítanánk. Az vetekedne a vénuszi Maxwell hegységgel. Délen található az Aphrodite nevét viselő kontinens. Hajdan e két földet víz választhatta el egymástól.


Földünkhöz hasonlóan kőzetbolygóról beszélhetünk, így szerkezete feltehetően kéreg, köpeny mag. A mag feltehetően legalább részben folyékony, így a felszínt alakító erők geológiai értelemben hasonlóak. Leszámítva persze az időjárás okozta eróziót, ellenben vulkanikus tevékenységre utaló képleteket már eddig is találtunk. Ismereteink javarészt spekulációkra és a földi működés analógiájára épültek.

Eddig csak rádiótávcsövek és űrszondák segítségével kutathattunk bolygótestvérünkön, de a nemrég kiszivárgott NASA project szerint, már a harmadik sikeres expedíció tért vissza az Esthajnalcsillag felszínéről. Ez persze nem pontosan igaz, hiszen ahogy a képen is látható, a felszíni hőmérséklet olyan magas, hogy arra biztonságosan nem lehet leszállni.

Az amerikai kutatók által vezetett nemzetközi csoport sci-fibe illő megoldásokkal biztosította, hogy a kutatásra szolgáló szonda, a felszín felett mintegy 50 km magasságban, orbitális pályán keringve az égitest körül adjon helyt a jól felszerelt laboratóriumnak és nyújtson biztonságos menedéket a tudósok számára. Erre a földinél 85-ször sűrűbb légkör adott lehetőséget. Földi körülmények között ezt csak olyan nagy mennyiségű üzemanyaggal tudnánk megoldani, ami ellehetetlenítette volna a kutatáshoz szükséges felszerelés szállítását, így magát az expedíciót.

A kutatás egyébként párhuzamosan folyik a Mars felfedezésével. Mindkét bolygón az extrém körülmények között fenntartható túlélésre koncentrálnak a tudósok. Érdekes kérdés, hogy miért nem a jóval kézenfekvőbbnek tűnő Mars volt az első célpont? A válasz egyszerű, a hőmérséklet miatt. Ma már nyilvánvaló, hogy az élet kezdetben nagyon hasonló körülmények között jöhetett létre, mint a Vénusz jelenlegi állapota. Mélytengeri kutatások már bebizonyították, hogy a primitív, bakteriális létformák a hatalmas nyomás és hőmérséklet, valamint a napfény teljes hiánya ellenére, mélytengeri gejzírek kúpjain olyan életközösségek alapját teremtik meg, amelyeket eddig csak fotoszintetizáló alapokon tudtunk elképzelni. Ma már teljesen biztosak lehetünk benne, hogy a kemoszintézis lehetett földi létünk alapja. Az ősi állapotokhoz hasonló körülményeket földi környezetben kizárólag mélytengeri környezetben lehet találni.

A kutatás, ahogy a Marson is, a víz esetleges jelenlétére keres bizonyítékot. Bár azt tudjuk, hogy a felszínen nem lehet vizet találni, a kutatók mégis abban reménykednek, hogy a Vénusz rendkívül sűrű és ellenálló kőzetkérgében kapszulaszerű vízbuborékokat találnak. Jelenleg ultrahangos szeizmográfiai vizsgálatokkal térképezik fel a felszínt.

Az igazi kérdés azonban az, hogy vajon miért kutatja a NASA, pénzt és időt nem kímélve a szomszédos bolygókat? A kiszivárgott hírek szerint ennek oka az, hogy a közeljövőben várható népességrobbanásnak ma már csak egyetlen reális megoldása van, a lakosság egy részének kitelepítése új kolóniákba, így ennek lehetőségeit keresik.

Szólj hozzá!

Címkék: álhír

A bejegyzés trackback címe:

https://pr-sx7.blog.hu/api/trackback/id/tr776439301

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása