Fogalmam nincs, mit jelnt valójában az a kifejezés, hogy kotnyeles. Mi a kot? talán tyúk? És ha tyúk, akkor hol a nyele? Mert ugyan is az én szerelmetes párom azt mondta nekem, hogy kotnyeles vagyok. Elmeséltem neki az íjas sztorit, megmutattam a képet, és végül arra jutottam, hogy miért ne küldeném el nekik a levelet, amiben elmondom az észrevételt és javaslatot is teszek rá... Aztán kiderült, hogy kotnyeles vagyok... ezt nem igazán értem...
a kot nyele
2009.09.06. 08:56 ZefirAbdElNour
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://pr-sx7.blog.hu/api/trackback/id/tr756438829
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
pfer 2009.09.06. 09:56:47
KOTNYELES
Összetett szó. Előtagja a kotyog, kottyant szócsalád hangutánzó töve. Utótagja a nyelv főnév '-s' képzős melléknévi származékának a régi nyelvben és a nyelvjárásokban előforduló 'v' nélküli változata.
Mindkét alkotóelem a sok és fölösleges beszéd fogalmát fejezi ki.
Az idők során több jelentéssel is bírt.
Eredeti jelentése - 'kotyogó, nyelves' lehetett.
1635: fecsegő, nagyszájú, szájhős
1788: Kotty-nyeles
1799: kotynyeles - nagy szájú ember, lármás, nyughatatlan, csapodár, magát böltsnek vélt ostoba.
Másodlagos jelentése - 1779: hízelgő
Harmadik jelentése - 1803: mások dolgába illetéktelenül belebeszélő, beleavatkozó
Negyedik jelentése - 1847/1895: torkoskodó, a konyhán lábatlankodó
Azok a feltevések, amelyek szerint az utótagban a 'leves' szó elváltozott alakja, illetőleg a 'nyél' főnév '-s' képzős melléknévi származéka keresendő, tévesek.
Forrás: A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára II. kötet
.
