Szerencsésnek mondhatom magam, mert ebben az évben tegnap, azaz január 20.án kaptam az első lánclevelemet. Nem is értem, eddig miért kerültek el. Én az a fajta vagyok, aki egyszerűen iktatom a szűrőkön átjutó leveleket a szemetesbe. De sokan nem így tesznek. Talán nekem nem eléggé fejlett a szociális érzékenységem, vagy egyszerűen csak egy érzéketlen tapló vagyok, de minél szívhez szólóbb egy levél, annál hamarabb iktatom… Jöhetnek a mindenféle figyelmeztetések, kérések, igazságok, de legjobban a ha nem küldöd tovább és megszakítod a láncot, akkor aztán hétévmagány, nyomor és szenvedés típusúakat szeretem. Egy fokkal jobb az, amit tegnap kaptam…
Hogy mi a levélszemét? Az a levélszemét, amit „ÉN” annak tartok. Kéretlenül bombázzák az embert a viagra-ciálisz-válium reklámokkal, replikákkal, hihetetlen személyreszóló üzleti ajánlatokkal. Hogy kerül mindez a postaládámba? A Spam egyszerűen zavaró, nem beszélve arról, hogy nagyrészt adathalászatból származnak a címek. Vagy a saját butaságomból… Ennél érdekesebb az úgynevezett Hoax… ami semmi másra nem épít, mint a hiszékenységre, még akkor is, ha az a továbbküldő fejlett igazságérzetéből, túlzott szociális érzékenységéből, vagy egyszerűen abból fakad, hogy ha volt olyan „pofátlan” aki nekem címezte, akkor már csak azért is továbbküldöm… És itt az, ami tegnap jött:
Ma kaptam ezt az emilt így gyorsan továbbítom is:
Ha kapsz egy Welcome to the matrix .pps-t,
NEHOGY KINYISD!!!
Kb 10 másodpercig egy kép látszik, aztán a felirat:
'Your hard drive is over'
Aztán már késö, mindent kitöröl. Ez egy új virus, egy francia találmánya, aki Nwin 2.-nek nevezi magát. Másold ezt le és küldd el akinek csak tudod! Remélem nem késő
Erre persze, hogy csináltam egy Welcome to the matrix.pps*-t, amit azonmód vissza is küldtem a feladónak. Juteszembe, ha valakinek van ötlete arra, hogy tudok ide feltenni pps-t, hogy az letölthető legyen, ne restelje elmondani, sokat segítene nekem. Én nem találtam meg a módját sajna. Pedig szívesen ide tettem volna a „Wttm”*.pps-t.
Wikipédia Isten szerint: A hoax (ejtsd [hóuksz]) angol szó, magyarra a „beugratás”, „megtévesztés”, „átverés”, „álhír” vagy „kacsa” kifejezésekkel fordíthatjuk. A hoax kifejezést Magyarországon főképp ezek e-mailben terjedő változataira használjuk, bár az átverés gyakran kiegészül honlapokkal, illetve nemritkán az írott sajtó vagy a tv is hajlamos átvenni. A hoax általában nem irányul más vagyonának vagy vagyoni értékkel bíró dolgának illegális megszerzésére (mint pl. a csalás), célja inkább a célszemély(ek) megtréfálása. Nevezhetjük ártatlan tréfának is, de az elkövetőnek tudnia kell, hogy számos esetben nagyon vékony a határvonal a tréfa és a büntetendő cselekedet között. Fontos (de nem okvetlen szükséges) jellemzője a hoaxnak a virális jelleg, tehát azon képessége, hogy terjed és szaporodik (lásd memetika), bár a számítógépes vírusok „automatikus” terjedésével ellentétben ez az emberi segítséget is igénybe veszi („Küldd tovább 10 példányban!”). Nemzetközileg az internettel együtt terjedt el, minthogy a hálózat ideális terepe a kisebb-nagyobb átveréseknek. A népszerűbb hoaxok jelentős forgalmat generálhatnak, és ezzel komoly pluszköltségeket okozhatnak a szolgáltatóknak.
Nos kedves sorstársak, átverők és átvertek, mindenkinek kellemes hoaxolást a boldog új évben is!