Továbbra is hálózati szemét. Szeretnék tisztázni valamit a tárgykörön belül. Nagyon jó ötlet a mondjuk el azoknak, akik nem tudják, hogy többet ártanak a továbbítással, mintha a vírus menne szét. Ez persze azoknak nem vigasz, akik véletlenül mégis belefutnak a legújabb féregvírusokba. Nem állítanám határozottan, hogy ezek a férgek nem léteznek. Nem mondanám, hogy az erről szóló levelek mind alaptalanok, de végezzünk csak egy egyszerű számítást.
Vegyük alapul az egyik népszerű közösségi oldalt, a ma reggel nyolc órakor látható adatokkal, és végezzünk egy roppant egyszerű számítást.
Saját városomban van 824 209 regisztrált felhasználó. A köztük lévő kapcsolatok száma: 104 165 842 Egyszerű osztással megkapjuk, hogy egy főre átlagosan 126,38280096431851629865725804984 ismerős jut.
Tegyük fel, hogy csak minden tizedik (10!) fellhasználó küldi tovább a láncleveleket. És zárjuk ki a második harmadik alkalommal is elküldötteket, bízva az ő belátásukban is. Meggyőződésem, hogy a 10%-os arány alábecsült, illetve a legelszántabbak akár kétszer háromszor is továbbküldik a leveleket. Ki emlékszik ilyen mennyiségű levél esetében egy héttel ezelőttiekre? Tehát a kitételeink alapján egy viszonylag optimális esetben is lesz minimum 83 000 felhasználó által átlagosan 127 személy részére elküldött, összesen 10 541 000 darab levél. Ez, ha darabját 30 Kb-tal számoljuk, az épp 316 230 000 Kb méretű spam állományt eredményez. Egy városon belül, egy levéllel, egyszeri küldéssel számolva! Ez nagyjából úgy hat egy hálózatra, mint a szilveszter a telefonokra éjfélkor. A nagy és erős szolgáltatók egy pillanat alatt összeomlanak, mert nem bírják a hirtelen „indokolatlanul” megnövekedett forgalmat.
Kérem, hogy a matematika szakos hallgatók ne kezdjék el felhívni a figyelmem a nem helytálló számításért, én a lehető legegyszerűbb sémával számoltam. Ennél egyébként sokkal nagyobb adatokat lehet generálni, az emberi butaságra, vagy hiszékenységre, esetleg a barátságra, vagy annak hiányára alapozva. Nyilván rendkívül leegyszerűsítettem most a képletet. Azért a tendencia jól kivehető belőle. De mitől működik ez? Nézzük csak, miféle leveleket kapok én. (magamból és a saját postaládámból sokkal egyszerűbb kiindulni, mint elkezdeni közvéleményt kutatni a témában) Most nem a SPAM hirdetéseket szeretném górcső alá venni, hanem a kifejezetten továbbküldősöket.
Alapvetően két fajtával találkozom. Egyrészt a szimpla levél, ezek a hagyományos lánclevelek. Nagy kupac ilyen levelet kapok a szerencséről és beteljesült álmokról, ezek minden esetben egyből fenyegetnek is, hogy ugyan nagyon jó lesz nekem és minnél többeknek küldöm el, annál jobb, ámde ha elfelejteném továbbítani, akkor aztán jönnek a kínok, borzalmak, meg ki tudja miféle szörnyűségek. Na az ilyet élből törlöm olvasás nélkül. Nehogy rákérdezz kedves olvasóm, hogy honnan tudom mi áll a levélben, ha ki sem nyitom? Igen, túlzás volt, mert én is gyarló vagyok, és bizony kinyitom, de legalább nem bombázok vele másokat.
Aztán van egy szintén jelentős állomány, ezek „pávörpoint” (ppt pps) anyagok, amiben a küldő biztosít arról, hogy a barátság nem illékony, könnyen múló valami, és ha jól körbenézek, bizony megtalálom a magam nyomorúságos életében is a szépet. Aztán ott van a szép tájak, különös vidékek, hihetetlen események réteg. Na ezek különösen veszélyes dolgok, még ha nincs is bennük vírus. Ezek még a józanabbakat is arra detrminálják, hogy bizony a továbbküldésével „örömöt” szerezzenek ismerőseiknek, barátaiknak. Mert bizony nagyrész gusztusosan összeállított munkák, zenével, szép képekkel, sajnos néha férgekkel is. Arról különösebben nem is akarok beszélni, hogy én is készítettem már hasonló pps-t…
Szóval hölgyek urak, pár tanács, kicsit más vizekre is evezve.
- Készüljünk fel a támadásokra, mert azok (lehetnek) vannak! (az egészséges bizalmatlanság segít néhány banális hibát elkerülni!)
- Számoljunk a lehetőséggel, hogy ha mindenféléket kinyitogatunk, akkor időnként olyan dolgok surran(hat)nak fel a gépre, amiket legjobb belátásunk szerint nem tennénk fel saját magunk.
- Igen körültekintően használjuk személyes adatainkat. Nem feltétlenül kell mindenhol mindent megadni amit kérnek tőlünk. A férgek egy része amúgy ezek után kutat a gépen, akár a leütéseket is figyelve. Na ha ez a gépen van, akkor a körültekintés már késő…
- Mesengeren nem kellene megnyitni a különösen gyanús levelek ZIP. de a tömörítetlen fájljait sem. Gondolok itt a kizárólag magyarul beszélő ismerőseink által angol nyelven küldözgetett, csatolmnyok letöltésére, kinyitására buzdítóakra…
Kívánok mindenkinek kellemes szpemelést!