SG.hu - Londoni kampány a gyanús fotósok ellen
(2008. március 18. 00:35, Kedd - Alex)
A londoni rendőrség öt hetes kampányt indított, melyben a lakosságot a gyanús tevékenységek, mint például a fényképezés bejelentésére buzdítja.
Az angol rendőrség honlapján megjelent közlemény szerint a hirdetéseket a nagyobb londoni újságokban és a helyi kereskedelmi rádiókban helyezik el. Ezek célja az általános figyelem felkeltése a gyanús csomagok/tevékenységek iránt, melyek összeköthetők lehetnek a terrorizmussal. A bejelentésekhez külön forródrótot hoztak létre.
Mint a reklámkampány lenti poszterein is látható, a rendőrség szerint a fotózás és a mobiltelefonok különösen veszélyesek lehetnek a bűnözők kezében. Indoklásuk szerint előbbiek a támadások megtervezésében, a térfigyelő kamerák helyének rögzítésében nyújtanak segítséget, utóbbiak pedig a kommunikációhoz fontosak.
A hír további részében az azonnali tiltakozások és felmerülő aggályok jelennek meg. Azokat csak azért nem idézem, mert abból nekem is van sok. Csatlakozva a cikkben megjelenő véleményekhez, csak azt tudom mondani, hogy egyszerűen hihetetlennek tartom, hogy a gyerekkorom paranoiás, közel hisztérikus mániája a kiszűrendő elemek ellen, a világ azon felén jelenik meg, ahol annak idején mi a szabadságot képzeltük el. Ne fotózz, ne telefonálj, mert ha ezeket teszed terroristagyanús vagy. Ugyanakkor legyél kedves megvásárolni a legújabb telefonokat, fényképezőgépeket, és a lakásodban használd! A közterületen fotózni veszélyes. Elképzelem az egyszerű túristát, aki erre a nagyon szükséges intézkedésre nem gondolt, és eszébe sem jut, hogy mint látnivaló rendben van a városnézés, de onnan aztán egyetlen képet haza ne vigyen, mert elvetemült terroristának nézik és előállítják a végén. Tessék mondani, hova került ezeknek a józan esze? Mi lett az értelemmel?
Aztán, mint amatőr fotós azon is elgondolkozom, miért éppen az egyik kedves tevékenységem került ilyen elbírálás alá? Értem én, egy terep felméréséhez minden másod harmad és sokadrendű akciófilmben úgy kerül sor, hogy a gonosztevő ártalmatlannak tűnő turistának álcázza magát és fényképez. Fotóz. Dokumentál. Nagyjából még érthető is ez a fajta aggodalom, amikor a turisták számához képest elhanyagolható a valóban ártó szándékú fotós. Azt viszont végképp nem tudom értelmezni, hogy a mobiltelefonálás lehet gyanús, és ismét nem azzal van baj, hogy a terrorista azon tartja a kapcsolatot társaival, bár talán kevésbé ellenőrizhető módokon is tudnák, hanem hogy a fejenként két telefonos piaci telítettség mellett mekkora annak az esélye, hogy akit én, mint feladatás buzgón teljesítő honpolgár, feljelentek, az valóban ármányos összeesküvő? Úgy gondolom, hogy ez már az elmebetegség határát súrolja, ha csak át nem lépte azt…
Azt is már csak a lábjegyzetben említem meg, hogy eközben ugyanezen hírmagazin oldalain olvasható beszámoló napjaink egyik forró pontjáról Kína ismét blokkolja a YouTube videókat - címmel. A kínai megszállás 49. évfordulója alkalmából kitört lázadás áldozatai, egyes források szerint elérik, akár meg is haladják a száz főt. Eközben a hivatalos álláspont szerint eddig tizenhárom haláleset történt, melyeket nagyrészt a lázadók okoztak. Tibet Kínai helytartója az emigrációban élő Dalai Lámát sötét erőnek nevezte, aki az egész megmozdulás hátterében áll. Mindemellett az olimpiai világ elöljáróságai figyelmeztetnek arra, hogy Kína előtt két út áll, vagy enged, vagy összevérezi az ötkarikás olimpiai lobogót. Jelenlegi tevékenységei eredményezhetik az olimpia bojkottját. Az emigráns Tibeti szellemi vezető azonban nem szólított fel a bojkottra. (SG.hu: "A kínai népnek szüksége van arra, hogy büszkének érezhesse magát. Kína megérdemli, hogy otthont adhat az olimpiai játékoknak. Emlékeztetni kell Pekinget arra, hogy megfelelő vendéglátónak kell lennie" - mondta.)
Hogy kapcsolódik ez a két hír? Egyszerűen sehogy. Ha kicsit is józanul gondolkoznánk, akkor a fejlett nyugatnak az effajta terrorizmus ellen kellene fellépni, mint amit a kínaiak végeznek Tibetben lassan ötven éve. Nem a vélt mumussal riogatni és a félelmet elhinteni az emberek szívében, hanem kiállva a valódi fenyegetések ellen. Én értem, hogy a potenciális veszély ott van az angol kampány mögött, de tibetben ez nem hogy potenciális, hanem a mindennapok része. Jelenleg ott tartunk, hogy vesztegzár alá helyezte Kína a saját tartományának tekintett tibeti területet. Onnan csak civil aktivisták és nemzetközi emberjogi szervezetek kicsempészett anyagaiból értesülhetünk az aktuális helyzetről. Ezzel tessék foglalkozni inkább, és ne a szerencsétlen túristával, akinek fényképezőgép lóg a nyakában…