HTML

Az élet kövei

Friss topikok

  • Szakál Hugó Róbert: Ez FOS. (2019.12.20. 01:11) Eltelt egy újabb nap megint...
  • Szakál Hugó Róbert: Mmmmmmmi ez a szar??? (2019.12.20. 01:08) Boldog névnap ez a mai is...
  • Banya: Édes drága kisszivem. Az a személyes kapcsolatokat kialakítani képtelen festő már 9 éve elég ... (2009.11.06. 15:10)
  • : elromlott a búgócsigám. :((( (brühhühü) (2009.11.06. 13:41) gondola...
  • Zefir: Kedves névtelennakivagyzörgőzacsilaszika, megbocsájts, de az blogom bal hasábján megjelen!... (2009.11.06. 08:47) Műhelymunka

Címkék

29=30 (1) 5let (1) akikerestalál (1) álhír (2) álomház (1) álommunkák (1) álomrejtekén (1) arc (1) barát (2) barátság (1) bérletár (1) beszélgetés (1) bizniszbáj (2) biztonságiöv... (1) bkv (1) bocsánat (1) combino (1) családi-emlékezet (1) csontoskaraj (1) csontraégve (1) dézsakád (1) didaktika (1) dokumentumfilm (1) ebéd (1) egyholdaspagony (1) életfonal (1) élmény (1) eltávolodás (1) emberbaktérium (1) emlék (1) emlékek (1) érdekes (1) ezekvagyunk (1) ez véletlenül igaz (1) fehércsuha (1) fény (1) festett-kavics (1) festmény (1) fikció (1) földanya (1) fotel (1) függöny (1) fürdőszoba (1) gochat (1) gondolkodnikell (1) gyümölcsök (1) háború (1) haiku (1) hajnalivarázs (1) hajráüvegzseb (1) hangszerek (1) harc (1) hit (1) hoax (2) húha (1) hurka (1) hurráelmaradazel! (1) húsvétitél (1) időkapszula (1) ígykészült (1) jajjmijönmég (1) járványok (1) jogsi (2) Jujj (3) Jus (1) kacagás (1) kapolcs (1) kedvenceinknévnaptár (1) kémműhold (1) kép (2) készátverés (1) közösségioldalak (1) krumpli (1) kultúrgyökér (1) lábnyom (1) lánclevél (2) legújabb (1) levélke (1) levélszemét (2) Lipidambulancia (1) lopott írás (1) lovasnemzet (1) lubickolás (1) magyarmódi (1) mammonisten (1) managemant (1) management (1) meló (1) mérföldkő (1) mivanitt? (1) mix (1) mtv (1) múlóidő (1) Murmurandi (1) nagymeleg (1) nagyvilág (1) napsütés (1) nenézzfilmet (1) népszavazás... (1) nocomment (1) nocsak (1) nyárigyakorlat (1) okmányiroda (1) párna (1) pénzisten (1) pestimatek (1) piac (1) Pilinszky (1) pps (1) ppt (1) reklám (2) repülőtyúk (1) Rizs (1) song (1) sörkvíz (1) sóska (1) spam (2) spenót (1) spot (1) sulibuli (1) sültkolbász (1) szállniaszélben (1) szárazfőzelék (1) Szárazság (1) szárazvirág (1) szél (1) térkép (1) természet (1) terrorveszély (1) tesséksegíteni (1) tibet (1) tudományosanalízis (1) tulipán (1) tyűdeizgi (1) újrecept (1) ünnep (1) urigeller (1) vacsorarendelés (1) vágy (1) vajonholkészültakép (1) valentin (1) vásárfia (1) vasárnap (1) vásárolás (1) véresjátékok (1) videó (1) viharostavasz (1) völgyfesztivál (1) Címkefelhő

gondolatok egy pohár bor körül

2009.08.31. 11:47 ZefirAbdElNour

Olvastam egy cikket, ami azon rágódik, hogy ki a cigány, ki nem az. Erről a témáról persze semmiképpen nem ezen a platformon fogok értekezni, ha már egyszer elkészült az erre megfelelő oldal is. No de az jutott eszembe, hogy ki a művész, ki nem az, és hogy mi módon derülhet ki valakiről, hogy mégis, vagy mégsem.

Több összetevője van ennek a gondolatnak. magam úgy tartom, hogy az a művész, akit a közösség annak tart. Bár gondolhatnám akár azt is, hogy az a művész, aki magát annak tartja, hiszen ez a nézet is elég gyakori.

De mégis mi az a momentum, amitől, vagy amikortól fogva bárkit is művésznek lehet nevezni? Mi a művészi érték és a népszerű populáris értékek közötti különbség? Művészettörténetileg persze alaposan meghatározható mindkét minőségi kategória, de valóban el lehet választani a populáris kultúrát a magas művészettől, vagy másképp -érthetőbben kérdezve, valóban el kell-e határolni e kettőt egymástól?

Lehet-e attól művészinek tekinteni egy tárgyat, hogy másról ne is beszéljek, hogy csak a kellő rutinnal és belemagyarázó érzékkel, képességgel rendelkezők értsék az alkotást, a benne lévő üzenetet és legyenek képesek felfogni a közvetített értékrendet, mondanivalót, vagy egyáltalán a műbe zárt gondolatot?

Lehet-e pusztán amiatt művészileg értéktelennek tartani bármely alkotást, mert nem a képzelőerőt, a néző kreativitását és eredendő alkotó fantáziáját mozgatja meg a mű, hanem egyszerűen az esztétikai érzékre hat?

Vajon kell-e szükségszerűen a művészit a hétköznapi ember számára érthetetlen fogalmának szinonimájaként kezelni? Mint a tudományos életben elkövetett alkotások -minél több benne a magyarázatra szoruló latin kifejezés, annál nagyobb tudományos értékkel bír?

Kell-e a művésznek azzal törődnie, hogy mik a trendek, mik az elvárások, vagy éppen attól válik művésszé, hogy az általa tapasztaltakat olyan formában adja tovább amelyben a kiindulási pont és az alkotás között szinte kézzel foghatatlan már a kapcsolat?

Szombaton volt szerencsém részt venni egy kedves barátunk fotó kiállításának megnyitóján. A kicsit hosszúra sikeredett megnyitó beszédben az alkotó többek között arról is beszélt, hogy mennyire fontos a művészetekben az alkotás mellett a(z) (ön)menedzselés is. És milyen igazságot mondott! Hiszen ha az ismeretlenség leple alatt készíted el alkotásaidat, akkor valószerűtlen, hogy azok akár népszerűek, akár ismertek, akár elfogadott és híres alkotások legyenek. Még csak tizedrendűek sem lesznek, hiszen a be nem mutatott műveket nem lehet akár mondvacsinált rangsorokba sem illeszteni. De ez csak egy rövid kitérő volt az utolsónak szánt gondolat elé.

Vajon a művésznek kell-e menedzselnie saját magát és műveit, vagy ha elérnek egy bizonyos művészi fokot, akor maguk a művek menedzselik az alkotót? Ebben a formában persze buta a kérdés, hiszen elvárható mindenkitől, hogy tehetségéhez híven meg is mutatkozzon, és tegyen meg azért mindent, hogy megmutatkozhasson, de mekkora a szerepe a véletlennek abban, hogy elismertté is válik e az alkotó ebben a kissé kényszeredett cselekvéssorozatban?

9 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://pr-sx7.blog.hu/api/trackback/id/tr346438845

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Zephyr 2009.08.31. 22:45:09

Tudnál-e úgy élni,hogy nem festesz többet? Aki valóban önmagát adja, az hiteles,nem követi a trendeket, elvárásokat.De lehet,hogy ezzel a sajátos új látásmóddal -mert beleviszi az egyéniségét a művészetében-ő teremti majd meg a "trendet"-, amit majd mindenki követni szeretne. Mindenki másban találja meg a harmóniát:kinek egy csendélet,kinek egy kör. És igen, egy biztos: a fülcimpa levágása akár jó reklám is lehet...:)

Zefir 2009.09.01. 06:26:16

még nem terveztem fülcsonkítást, de most komolyan el kellene gondolkodnom rajta? :DD

laikus pfer 2009.09.01. 09:40:45

Elgondolkodtam ezen, a magam egyszerű, laikus módján... ...de bocs, nem tudok röviden kommentelni... Szerintem más a művészet, és más a művész. Mennyire könnyű egy alkotásról, vagy egy produktumról megmondani, hogy az művészet-e? Ízlés kérdése? A napokban küldtem Neked egy linket, ahol egy hölgy zongorázik... én már rég nem tudok klimpírozni, de meghallom a jót, és meghallom azokat a leütött hangokat, amik nincsenek benne a kottában... (akár odaillik, akár nem). Ez a produktum szerintem művészi nagyságra emelte a zongora használatát, de ahogy böngészgettem, találtam egy olyan felvételt is, ahol egy kisgyerek potyögteti Bizet: Carmen egy részletét. Nagyon ügyes, például ennyi idős koromban nem tudtam volna így eljátszani, de azért az biztos, hogy senkiben sem merült fel ennek a művészi volta... De az is előfordulhat, hogy ebben a digitális világban majd valamikor 150 év múlva ismét megnézik azt a felvételt, ahol a kislány zongorázik, és így emlékeznek mondjuk a valaha élt legnagyobb zongoraművésznőre, akinek nagyságát már az a 150 éves felvétel is mutatja. Ez tényleg nagyon szubjektív. Nekem Munkácsi képei például nagyon tetszenek, pedig ha közelről megnézed, tiszta homályos, nincs benne egyetlen normális kontúr se... Csontváry képei meg pacásak... és a Ferenciek tere, és a Március 15. tér közé kikerült egy rollerozó szobor. Így művészi, ha én csináltam volna, akkor nem lenne az. A művészi alkotásoknak pedig csinálhat reklámot az ember, vagy az idő... Abban viszont biztos vagyok, hogy a művészi alkotásnál sokkal könnyebb felismerni a művészt. A művészben kell hogy legyen egy jó adag exibicionizmus, ami nem feltétlen az egyén szereplési vágya, hanem minimum a produktumoké. A művész ember, a Maslow piramis elvét nem ismerve, rögtön az önmegvalósításra törekszik. A művésznek saját (kevésbé befolyásolható) véleménye van. A művész ember formálja a környezetét, és hatással van arra, nem pedig fordítva. A művész az általános tanulási formáktól elrugaszkodva, olyan összefüggéseket is meglát, amik elgondolkodtatóak, és utólag a „nahát, hogy ez nem nekem jutott eszembe” gondolattal fogadják a többiek. A művész leegyszerűsíti a bonyolultat, vagy éppen zavarossá teszi amit egyszerűnek hittünk. .

Zefir 2009.09.01. 09:47:53

tehát az utolsó sorok alapján művész, A MŰVÉSZ az, aki politikus?

laikus pfer 2009.09.01. 09:54:08

Nem volt alkalmam összehasonlítani, a művész és a politikus definícióját, de nem is gondoltam erre... :) Azt akartam írni, hogy sokkal könnyebb bármit előállítani, mert annak a művészi értékét valóban a közönség fogja meghatározni. (függetlenül az önkifejezés módjától) sokkal nehezebb művésznek lenni és művészként élni... .

Zephyr 2009.09.01. 09:57:05

:D igazad van, nem túl eredeti. Viszont nem lenne rossz valami szokatlant tenni vagy szervezni-arra vigyázni kell,hogy érdekes, ne röhejes legyen- felhívni a médiát,hogy aztán foglalkozzanak veled és mindjárt jobban a köztudatba kerülnél.És ez még fájdalommentesebb is mint a fülcsonkítás:)

Zefir 2009.09.02. 20:11:39

haló média, jobb vagyok mint pákó és a zebrás nótás?

Zep 2009.09.05. 22:55:15

huh,most láttam a Bonux reklámot-érdekes értelmezésének a művészetnek, sok mindent megmagyaráz...

Zefir 2009.09.06. 07:52:21

ööö, nem tudom melyik :)
süti beállítások módosítása