Az új vincseszter a múlté. Talán az elektronikája romlott el, talán valami komolyabb fizikai sérülése van, de jelen állapotában nem lehet róla leszedni az adatokat. Ennek kapcsán gondolkodtam el egy kicsit. Elképzelhető, hogy meg lehet javítani az eszközt, de ez majd a szervizben fog kiderülni hétfőn.

Arról most nem is akarok beszélni, hogy miért kell egy két hónapos vincseszternek elromlania. Sokkal inkább foglalkoztat az, hogy milyen módon lehet megelőzni az adatvesztést. Persze azt lehet mondani, hogy adatmentés, de mire? CD-DVD, jön a kézenfekvő válasz. Már ha biztonságosnak tartom a CD-DVD nyújtotta lehetőségeket. Amennyiben van egy 500 gigabájtnyi adatmennyiségem, azt ki tudom írni mondjuk 100 lemezre. Most tekintsünk el attól, hogy el tudom e osztani pontosan az összes adatot 100 felé. Mondjuk nem újraírható lemezekre ez olyan 6000 Ft. Annak lehetősége nélkül, hogy a meglévő adatokban módosíthatok. Újraírhatót azért nem használnék, mert ott az adatvesztés lehetősége még nagyobb, mint a „normál” lemezeknél. Mellesleg ezek újraírhatósága sem korlátlan. Azt gondolom, hogy ez félmegoldás, és nem egy biztos adatmegőrzés.
500 gigabájtról beszélünk, amit internetes tárhelyekre szintén nem tudok feltölteni. Az ingyenes tárhelyek 2 gigányi szabad területet biztosítanak. Lehet, hogy nem néztem még utána elég alaposan, de a fizetős tárhelyek is ilyesmi kapacitással, legfeljebb a duplájával kecsegtetnek. Négygigás egységekből szükségem volna 125 tárhelyre.
Azért vettünk 500 gigás vincsesztert, hogy legyen hová pakolni mindazokat az anyagokat, amiket rendszeresen használok. A 100 darab lemeznek a használhatósága erősen megkérdőjelezhető, ahogy a 125 fizetős, vagy 250 ingyenes tárhelyé is. Ha tudtam volna venni két vincsesztert, hogy tükörben lehessen használni, akkor megtettem volna, de egyrészt senki nem figyelmeztetett a „beruházásnál” arra a veszélyre, hogy egy eszköz negyed évig sem bír működni, különösen akkor, ha egyébként 3 év garancia van rá, másrészt arra sem adott senki használható ötletet, hogy hova lehet biztonságosan elhelyezni 500 giga anyagot…
Persze az elképzelhető, hogy 200000 forintért lehet venni viszonylag nagy biztonságot nyújtó eszközt, de azt senki ne akarja megetetni, hogy egy háztartásban ésszerű a 200000 forintos vincseszter, a pár tízezer forintot érő konfigurációban. A gépem jelenlegi értéke ugyan is szerintem már nem éri el a hatvan ezret sem annak ellenére, hogy 150-ért építették meg.
Ezen kár keseregni, az IT amortizáció minden más tartós fogyasztási cikkhez képest sokkal nagyobb. Ezzel a ténnyel együtt sem tudom értelmezni azt, ha az adattárolásra szolgáló eszköz hibájából eredő adatvesztésre nincs valóban jó, és a mindennapokban használható megoldás.
Az már egy újabb misét megér majd, ha a garancia nem tér ki az eszköz azon tulajdonságának biztosítására, amire maga az eszköz szolgál. Kíváncsi vagyok mit mondanak a szervizben majd akkor, ha garanciálisan szeretném az adatmentést megkapni. Három év garanciában az van benne, hogy a szerkezet három évig biztosan működik, tehát a rajta tárolt adatok biztonságosan elérhetőek, használhatóak.
Teszem azt, ha a gép egy nagyfeszültségű fröccs miatt gajjra megy, az az én hibám ,mert nem tettem a hálózatba biztonsági eszközt. Ha villámcsapás miatt történik, az mondjuk vagy az én hibám, vagy természeti visz major, erről szintén nem a kütyü tehet. De az, hogy minden előzetes jelzés nélkül, egyik este még működik, másnap reggel meg már nem, az nagyon valószínű, hogy a kütyü belső hibájából ered…
Hát, minden esetre nagyon kíváncsi vagyok, hogy mire jutok a szervizzel hétfőn… Az értetlenség mellett azért bizakodó is vagyok, hogy hozzájuthatok mindahhoz az információhoz, ami az eszközön volt, remélem van is.